SilberSpace larp
   

Zasady


PODSTAWOWE CECHY GRY
w absolutnym skrócie:
 • larp - czyli przeżywanie wykreowanych wydarzeń przez graczy, którzy na czas gry wcielają się w wybrane przez siebie postaci. W SilberSpace gracze mogą wybrać którąś z nacji świata gry i zbudować swoją postać (żołnierza, poszukiwacza, badacza, cywila - dowolną, w zakresie danego scenariusza) i przez kilka dni trwania gry "będą" nią non stop (gra nie przewiduje przerw).
 • strzelanka - nasza gra bazuje na konfrontacji grup o sprzecznych interesach, a czasem wręcz wrogich. W grze posługujemy się bronią airsoft i larpową (lateksową) bronią białą.
 • bezpieczeństwo - ze względu na specyfikę asg w trakcie gry będą obowiązywać zasady bezpieczeństwa, których podstawą będzie noszenie okularów ochronnych w czasie starć. Więcej szczegółów w dziale "walka".
 • postaci - gracz samodzielnie dobiera typ postaci, jaką chce grać (wojskowa, naukowa, polityczna, cywilna lub inna), na bazie wyborów gracza i przy współpracy z nim dobieramy dla niego rolę ("wakat") w scenariuszu. Dotyczy to wyłącznie funkcji, jakie postać będzie pełniła w zespole. Charakter, usposobienie i inne cechy postaci gracz kreuje w 100% sam.
 • "umiesz, co umiesz- czyli postać potrafi to, co potrafi gracz, za wyjątkiem umiejętności fabularnych (czyli nie istniejących w rzeczywistości). Te ostatnie będą odgrywane w różny sposób, możliwe są umiejętności mentalne, magiczne i techniczne. Trafią one do danego gracza w postaci informacji, jak używać w grze przydzielonej umiejętności.
 • drużyna, zespół, oddział - nasza gra ma charakter drużynowy, co nie znaczy, że nie ma miejsca na indywidualizm postaci, jednak organizacja wydarzeń bazuje na poruszaniu się wraz ze swoją fabularną grupą (zespół naukowy, oddział wojskowy lub inne).
 • teren - larp terenowy fabularnie odgrywany jest zawsze na jakiejś planecie, bazą jest "Warownia", której charakter bynajmniej nie wyklucza używania fabularnej technologii i sprzętu. Poruszamy się po terenie górskim, leśnym, pełnym ruin i fascynujących, ale niebezpiecznych miejsc. W terenie fortecznym wskazane jest poruszanie się zawsze z OG (opiekun-gracz, animator gry).
Charakterystyka gry dla nowych graczy - wprowadzenie.
Ogólne zasady gry - skrót
WALKA, BROŃ BIAŁA i AIRSOFT
To najbardziej konfrontacyjny i wymagający uregulowania element gry. Zawsze nadrzędna jest zasada "nie bądź dupkiem", co nie wyklucza eliminacji innych postaci.
 • "bokeny"- lub też "lateksiaki" (broń miewa różną nazwę). Larpowej broni bezpiecznej używamy do walki szermierczej.
 • broń airsoft - pistolety i karabiny (a także okazjonalnie inna broń, np. granaty) będą stałym elementem wyposażenia graczy i postaci niezależnych. Absolutnie zabronione jest zdejmowanie okularów ochronnych w czasie gry, poza wyraźnie ogłaszanymi okresami "no shooting".
 • walka wręcz- jest możliwa i pożądana, bez uderzeń z pełną siłą oraz kilku opcji, które wyklucza "reguła walki" (nie bijemy pięścią w twarz, nie używamy duszenia na szyję, nie kopiemy w krocze etc)
 • słowa bezpieczeństwa- w czasie gry będą funkcjonowały hasła, które użyte przez gracza będą sygnałem, by przerwać lub złagodzić podjętą wobec niego akcję. Uzycie haseł nie powoduje zatrzymania fabuły.
 • opcja pacyfistyczna- można brać udział w larpie i nie brać udziału w walce. Wymaga to odpowiedniego doboru postaci (wyklucza np. postaci militarne) oraz wcześniejszej klarownej deklaracji. Nie zwalnia jednak z obowiązku noszenia okularów ochronnych.
Pełna reguła walki.
UMIEJĘTNOŚCI
Ta cecha postaci będzie nadawana indywidualnie (nie jest obowiązkowa ani konieczna) i dotyczy takich sfer gry, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości (magii i wysokiej technologii)
 • UMIEJĘTNOŚCI MENTALNE - czyli mówiac inaczej magia. Realia uniwersum uwzględniają wysokie możliwości mentalne humanoidów, które pozwalają na wpływanie na świat wokół siebie za pomocą wyłącznie woli. W grze od graczy, posiadających te umiejętności, będziemy wymagać przestrzegania reguł (pobieranie energii, ułożenie odpowiedniej formuły magicznej, wyraźne jej użycie), natomiast postali gracze na używaną wobec nich magię reagują, odgrywając w miarę możności skutki (np. przewracają się przy zaklęciu kinetycznym). Czasem używane są także efekty pirotechniczne.
  Magia w SilberSpace
 • UMIEJĘTNOŚCI TECHNOLOGICZNE: - obejmują te rodzaje technologii, których nie jesteśmy w stanie oddać w sposób rzeczywisty na larpie. Używanie umiejętności będzie opierać się na znajomości fabularnych urządzeń i ich części składowych oraz rzeczywistym ich montażu. Podstawową zasadą, że wykonane urządzenie działa prawidłowo, jest świecąca się dioda.
  Przykładowe umiejętności technologiczne:
  • * technik broni (od granatnika do działa orbitalnego)
  • * łącznościowiec
  • * medyk
  • * programista
  • * pirotechnik
  Wszystko o umiejętnościach technologicznych